Сторінки

11 грудня 2024 р.

 Конвенція про права осіб з інвалідністю

(Пізнавальна вікторина з нагоди річниці прийняття тексту Конвенції)

   
   13 грудня 2006 року Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй було прийнято Текст Конвенції про права осіб з інвалідністю. Цей документ є першою конвенцією з прав людини в 21 столітті і першим юридично обов’язковим документом для всебічного захисту прав осіб з інвалідністю. Держави, які ратифікували Конвенцію, юридично зобов’язані виконувати її стандарти.


   Є вісім керівних принципів, які лежать в основі Конвенції:

    - повага до притаманної гідності, індивідуальної самостійності, включаючи свободу власного вибору та незалежність людини;

   - недискримінація;

   - повна та ефективна участь та включення до суспільства;

   - повага до різноманіття та прийняття людей з обмеженими можливостями як частини людського різноманіття та гуманності;

   - рівність можливостей;

   - доступність;

   - рівність між чоловіками та жінками;

   - повага до розвитку можливостей дітей з інвалідністю та повага до їх права на збереження своєї ідентичності.

   Конвенція визначає права людей з інвалідністю і зобов’язання держав по заохоченню, захисту і забезпеченню цих прав, а також механізми для моніторингу.

   Вона містить 50 статей, в яких визначається мета, основні терміни, загальні принципи, конкретні права, обов’язки держав і визначення конкретних кроків для її реалізації, а також міжнародна співпраця.

   Стаття 2 Конвенції дає визначення деяким основним термінам, що використовуються у документі. А для тих, хто, можливо, вперше знайомиться з цією термінологією пропонуємо просту вікторину. Екран розподілено на 4 прямокутники, які містять терміни зі Статті 2. Розподіліть 4 визначення і дві ілюстрації в свої прямокутнички. Що таке проста мова? Чи знайоме вам поняття універсального дизайну? Спробуйте перевірити.

   В кінці натисніть на галочку в правому нижньому куті і дізнайтесь правильність відповідей.

   Вікторину можна пройти в блозі, або за посиланням.
   https://learningapps.org/watch?v=pha2trx8n24

2 грудня 2024 р.

 3 грудня — Міжнародний день людей з інвалідністю


  
   3-го грудня в Україні та світі відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.

   Цього дня світова спільнота привертає увагу до успіхів в побудові інклюзивного середовища, оцінює хід виконання положень Конвенції про права осіб з інвалідністю і роботу з залучення людей з інвалідністю в повсякденне життя суспільства. Конвенція про права осіб з інвалідністю — міжнародний договір ООН про права людини, спрямований на захист прав та гідності людей з інвалідністю. Сторони Конвенції зобов'язані сприяти, захищати та забезпечувати повне здійснення своїх прав людьми з інвалідністю та забезпечити повну їх рівність перед законом. Конвенція підкреслює, що люди з інвалідністю повинні мати можливість самостійно жити та повноцінно брати участь у всіх аспектах життя.

   За даними Міністерства охорони здоров'я України, станом на початок 2023 року, загальна кількість людей з інвалідністю складала 2 721 691 осіб, що становить 6,6 % від населення України. Протягом року кількість нових випадків інвалідності, нажаль, зросла. Також, згідно зі звітом, найбільшу частку людей з інвалідністю становлять особи віком від 40 до 60 років.

   Тож захист прав людей з інвалідністю – один із найважливіших напрямків для держави. Але, на жаль, проблем залишається багато. Тож в цьому дописі хотілося приділити увагу законодавчій базі, покликаній забезпечувати дотримання прав осіб з інвалідністю.

   21 березня 1991 року було ухвалено Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
   Цей закон визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями та інтересами.

   6 жовтня 2005 року ухвалено Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».

   24 вересня 2008 року Україною було підписано Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативний протокол до неї. А вже через рік 16 грудня 2009 року Верховною Радою України ці два акти було ратифіковано, 6 березня 2010 року Конвенція набрала чинності.
   Конвенція про права осіб з інвалідністю

   З 1 січня 2020 року набув чинності новий 
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
Цей Закон визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.


   Також більше інформації по законодавчій базі радимо подивитись за посиланнями :

   Пільги та гарантії осіб з інвалідністю

   Працевлаштування осіб з інвалідністю

   Законодавча база на сайті «Правозахисної спілки осіб з інвалідністю»

 
                                                                                                                                                                         Photo by Freepik