Сторінки

20 лютого 2025 р.

20 лютого – Всесвітній день соціальної справедливості

   20 лютого – день, який 18 грудня 2007 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Всесвітнім днем соціальної справедливості. Починаючи з 2009 року він відзначається щорічно. У резолюції Генеральної Асамблеї ООН визнана необхідність подальшого нарощування зусиль міжнародного співтовариства в області викорінювання бідності, забезпечення повної зайнятості, гідної роботи, рівноправності чоловіків і жінок, соціального добробуту та соціальної справедливості для всіх.


   Стаття 48 Конституції України проголошує, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

   Надання соціальних послуг є важливою функцією будь-якої держави. Проте під час війни кількість людей, які потребують підтримки, збільшується в рази. Українцям довелося зіткнутися із зруйнованою інфраструктурою, втратою житла, транспортних засобів, роботи, просто елементарних засобів для існування. Величезна кількість людей покинули дім. За останніми даними, таких людей нараховується близько 5 мільйонів осіб. Нажаль найбільше страждають люди, які і без того перебували у вразливому становищі.

   За інформацією видання «Суспільне Херсон» на деокупованій території Херсонщини працюють 17 закладів, які надають соціальні послуги населенню. Серед них – сім територіальних центрів соціального обслуговування та десять центрів надання соціальних послуг. 

   Щоб допомогти жителям Херсонщини знайти інформацію про послуги, які вони потребують, а також швидко знайти телефони швидкої та ДСНС, подзвонити комунальним службам, дізнатися телефони волонтерів, тощо, бібліотекарі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара розпочали випуск довідника «Інфокейс. Херсонщина. Україна. Закордон». У виданні розглянуто питання компенсації за пошкоджене та втрачене в результаті бойових дій майно, отримання гуманітарної та соціальної допомоги, виплати та компенсації вимушеним переселенцям як в Україні, так і за кордоном, пенсійне забезпечення, питання ментального здоров’я, контакти та «гарячі лінії» органів державної влади та місцевого самоврядування.

   Ознайомитись більш детально і завантажити видання можна за посиланням:
 

8 лютого 2025 р.

Почути свій ПК

Початкова заставка програми NVDA на фоні головної сторінки сайта Херсонської універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара
   Скрінрідери – найважливіша технологія, з якою інколи, навіть, асоціюють вебдоступність. Серед причин, чому саме ця допоміжна технологія так важлива є те, що близько 70% Настанов з доступності вебвмісту (Web Content Accessibility Guidelines) написано під потреби саме незрячих користувачів.

   Для читачів, які вперше відкривають для себе цю тему, нагадаємо, що вебдоступність – проєктування та розроблення вебсайтів, вебінструментів та технологій таким чином, щоб ними могли користуватися люди з інвалідністю, постійними або тимчасовими порушеннями.

   «Короткий посібник з цифрової доступності», який було створено в рамках проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні», дає нам таке визначення, що таке скрінрідери:


   Скрінрідер (англ. screen reader) – програма зчитування з екрана. Програмне забезпечення, яке використовують незрячі люди для читання текстової інформації з допомогою синтезованого мовлення або шрифту Брайля та для взаємодії з інтерфейсом операційної системи та застосунків.


   Програми екранного доступу – не є новою технологією для Центру обслуговування людей з інвалідністю при Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара, але дехто з бібліотекарів саме зараз робить свій перший крок у знайомстві зі скрінрідером NVDA. Курси по цифровим навичкам: “Робота на компьютері – шлях до незалежності” проводять волонтери громадської організації Institute of Ukrainian Studies.

   Nonvisual Desktop Acces (NVDA) – безкоштовний читач екрана з відкритим вихідним кодом для операційної системи Microsoft Windows. Навчання орієнтовано на людей, які втратили зір у дорослому віці, але воно може бути дуже корисним для зрячих людей, у яких в оточенні є люди, які потребують допомоги в освоєнні цифрових технологій.

   Чому так важливо мати знання про допоміжні технології державним службовцям, волонтерам громадських організацій, бібліотекарям, веброзробникам: власне, всім хто працює з людьми або створює цифрові продукти? Створюючи контент необхідно мати на увазі, що його можуть сприймати не лише візуально, але і на слух. І не засмучуйтесь, якщо до цього ви ніколи не додавали альтернативний текст до зображень. Ніколи не пізно почати.

   Тож на що варто звертати увагу, щоб людям, які використовують подібні допоміжні технології було зручно сприймати ваш контент? Ось декілька порад:

1. Скрінрідер розуміє тільки текст. Без додаткових плагінів, він не розпізнає зображення і не може прочитати текст, що на зображенні знаходиться. Тож, кожен елемент повинен мати альтернативний текст або текстову мітку.

2. Користувачі скрінрідера не бачать весь екран одночасно. Скрінрідери дозволяють працювати з елементами лише по черзі.

3. Користувачі спочатку фокусуються або торкаються об'єкта, а потім вже вивчають його характеристики.

4. Скрінрідер робить цифрові технології, в тому числі сайти і вебзастосунки, доступними для незрячих людей, але для цього і розробники теж мають подбати про те, щоб їх продукт був доступним. Нагадаємо, що основні правила, якими варто керуватися містяться у Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) – документі, що описує набір рекомендацій для розробки доступних інтерфейсів.

   Операційні системи тісно пов’язані зі скрінрідерами, тому для кожної є свої програми читання з екрану. Скрінрідери бувають платні та безкоштовні. Вони є не лише для комп’ютерів, а і для телефонів із сенсорним екраном. Найпопулярнішими скрінрідерами наразі вважають VoiceOver (macOS, iOS), NVDA (Windows), Google TalkBack (Android).

   Для отримання більшої інформації про Базовий курс по цифровим навичкам для незрячих людей «Робота на компьютері - шлях до незалежності» радимо перейти також на сторінку волонтерської спільноти Institute of Ukrainian Studies у соціальній мережі Facebook:
https://www.facebook.com/ius.lviv.ua

   А ми, в свою чергу, обіцяємо і далі інформувати про те, як зробити світ більш доступним для всіх.


   Список рекомендованих джерел:

   1. Настанови з доступності вебвмісту (WCAG) 2.1 [Електронний ресурс] / [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.w3.org/Translations/WCAG21-ua/#images-of-text-no-exception – Назва з екрана. – Дата звернення: 08.02.2025.

   2. Короткий посібник з цифрової доступності [Електронний ресурс] / Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.undp.org/sites/g/files/zskgke326/files/2023-06/korotkiy_posibnik_z_cifrovoi_dostupnosti_-_ukr.pdf – Назва з екрана. – Дата публікації: 2023.– Дата звернення: 08.02.2025.

   3. Вебдоступність (серіал на порталі «Дія»). Серія 1. Цифрова доступність і допоміжні технології [Відео] / [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://osvita.diia.gov.ua/courses/lesson/seria-1-cifrova-dostupnist-i-dopomizni-tehnologii – Назва з екрана. – Дата публікації: 18.02.2020. – Дата звернення: 08.02.2025.

   4. «Дехто навіть не здогадується, що є незрячі користувачі». QC Engineer — про проблеми доступності в IT та що варто знати всім розробникам [Електронний ресурс] / [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://dou.ua/lenta/interviews/accessibility-testing/ – Назва з екрана. – Дата публікації: 29.12.2020. – Дата звернення: 08.02.2025.

   5. Веб-доступність. Що варто знати кожному Front-end розробнику і дизайнеру [Електронний ресурс] / [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://dou.ua/lenta/articles/web-accessibility/ – Назва з екрана. – Дата публікації: 12.12.2019. – Дата звернення: 08.02.2025.