Сторінки

9 березня 2025 р.

Вебдоступність для людей старшого віку

Жінка похилого віку працює за ноутбуком

   Український інститут медіа та комунікації організував дослідження потреб людей, старших за 60 років, у сфері медіаграмотності. Результати опитування показують, що 60,6% респондентів поважного віку користуються смартфонами, а 39,2%  мають доступ до комп’ютера або планшета. Знати цю статистику важливо, бо саме зараз ми переживаємо глобальні демографічні зміни. До 2030 року 1 з 6 людей у ​​всьому світі буде старше 60 років, а до 2050 року це число подвоїться до 2,1 мільярда. Такі швидкі темпи означають, що дизайнери, розробники та усі, хто створює контент, повинні бути готові враховувати потреби людей старшого віку. Перевага полягає в тому, що таким чином покращується доступність загалом, адже багато проблем, з якими стикаються літні користувачі, як-от погіршення зору, проблеми зі слухом або обмежена рухливість, подібні до тих, які можуть виникнути в неідеальних умовах: під час спроби використовувати пристрій під яскравим сонячним світлом, на шумній вулиці або під час тримання дитини.

   Ось декілька проблем, з яким можуть стикатися літні користувачі, та поради для їх вирішення:

  • Погіршення зору.
   З віком кришталик ока твердіє, що ускладнює фокусування на близьких об’єктах. Через це може бути важко побачити дрібний або низькоконтрастний текст. Тож дотримуватися вимог Настанов з доступності вебвмісту (WCAG) стосовно контрастності кольорів, розміру шрифту і можливості масштабування в цьому випадку також необхідно та допомагає вирішити ці складнощі.

  • Погіршення дрібної моторики.
   Буває так, що керування мишкою або сенсорні екрани з дрібними елементами здаються незручними. В цьому випадку дуже важливою стає можливість ручного керування за допомогою клавіатури. В певних випадках можуть допомогати і голосові команди.

  • Зниження слуху.
   Субтитри та стенограми до відео чи аудіовмісту є важливими. Не варто покладайтися лише на звук для передачі інформації. До речі, окрім полегшення сприйняття для людей зі зниженим слухом, субтитри можуть допомогти і людям, які знаходяться в шумному приміщенні, або не можуть включити звук, щоб не потурбувати оточуючих.

   Сьогодні ми живемо в світі цифрової інформації та технологій. І ті, хто не можуть брати участь в цифровому житті, лишаються осторонь соціального життя суспільства. Дослідники називають це явище «цифровим розшаруванням» або «цифровим розривом».


   Термін "цифровий розрив" означає розрив або нерівність між окремими особами, громадами чи групами з точки зору їхнього доступу до цифрових технологій. Він охоплює відмінності як у фізичному доступі до цифрової, так і в навичках і знаннях, необхідних для ефективного використання цих технологій.

   Перехід на оцифровані послуги ще збільшив цифровий розрив і чітко продемонстрував, що навіть при тому, що відбувається зараз у цифровій інфраструктурі та навичках, все ще існує багато членів суспільства, які лишаються осторонь. Зокрема, серед них є люди похилого віку. Тож дуже важливо подолати стереотип, що сучасні технології лише для молодого покоління. Окрім того, практика показує, що покращення зручності сайтів або застосунків для певної категорії населення, автоматично покращує зручність користування для всіх.

Фото завантажено з фотостока Freepik