15 жовтня 2024 р.

Міжнародний день білої тростини

   1969 року загальними зборами Міжнародної федерації незрячих людей у Коломбо 15-те жовтня було визнано Міжнародним днем білої тростини. У всесвітньому масштабі ця дата почала відзначатися вже наступного року. Зараз саме біла тростина значно допомагає ідентифікувати незрячу людину, а тому, хто нею користується, – бути помітним і не залишитися без уваги та допомоги.
   Історія появи білої тростини, безумовно, заслуговує на екранізацію. Бо це історія про силу духу і вчасно надану підтримку.
   Вона бере початок в десятиліттях між двома світовими війнами, і можливо, все було трошки не так, як ми описуємо, адже винахід білої тростини приписується різним людям, але найбільш загальнопризнаним винахідником все-таки є фотограф із Брістоля Джеймс Бігс. У 1921 році Джеймс Бігс, молодий фотограф, втратив зір в результаті нещасного випадку. Але крізь свій розпач він дослухався до поради, що дав йому солдат, якого також спіткала втрата зору. Порада колишнього воїна була такою: "Розвивай свою самостійність, виходь з дому один, чим частіше будеш виходити з супроводжуючим, тим більше зіпсуєш нервів, коли доведеться вийти одному".
   Бігс почав ходити самостійно зі своєю звичайною тростиною для прогулянок. Але біда була в тому, що зустрічні перехожі не розуміли, що перед ними незряча людина. Це могло призводити до прикрих випадків. Особливо дошкуляли автомобілі, яких у його місті ставало все більше. Тому, щоб стати більш помітним для перехожих та автомобілістів, Бігс вирішив пофарбувати свою тростину в білий колір.
   Деякі джерела, щоправда, стверджують, що така тростина – французький винахід, і використовувати її почали ветерани, які втратили зір під час Першої світової війни. А після того, як 7-го лютого 1931 року в присутності декількох французьких міністрів були подаровані перші дві білі тростини, 5 тисяч таких предметів розіслали по всій Франції людям, які їх потребували. Цього ж 1931 року ротаріанський клуб купив і подарував білі тростини незрячим британцям.
   Ще одна віха в історії білої тростини пов’язана із психологом Річардом Гувером, який займався реабілітацією американських військових під час та після Другої світової війни. Він переробив білу тростину на більш довгу, адже так можна вивчати перешкоди та ходити впевненіше. Гувер першим почав розробку методології використання білої тростини як засобу для орієнтування. Він багато спостерігав і експериментував, і, навіть, особисто випробовував тростини й методи, зав'язуючи собі очі.
   І зараз, в час технологічних досягнень, які покликані поліпшити життя незрячих людей, біла тростина продовжує залишатись базовою необхідністю для незалежного і продуктивного життя. Вона інформує про нерівності тротуару та перешкоди, а також слугує сигналом для оточуючих.
   Важливо не перешкоджати шляху людини з білою тростиною, не направляти в іншому напрямку. Якщо вам здається, що людині не завадить ваша допомога, то замість припущень краще спитати прямо. Чемно запропонуйте: “Дозвольте мені допомогти вам?” і якщо відповідь позитивна, то запитайте, що слід робити.
   А ще важливо пам’ятати, що інколи ми можемо не здогадуватися, що людина має проблеми з зором, адже це спектр, а не певний чіткий стан. І не завжди люди з інвалідністю мають при собі білу тростину і окуляри. Тож, якщо перехожий запитує номер автобуса, або ціну товару у крамниці, то найкращим буде ввічливо відповісти на запитання.
   Будьмо уважні один до одного кожного дня!

10 жовтня 2024 р.

 

Всесвітній день зору

   За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку у другий четвер жовтня відзначається Всесвітній день зору – день глобального інформування про хвороби ока. А також, цей день покликаний привернути увагу до проблем сліпоти і реабілітації людей з порушенням зору.
В 2024 році Всесвітній день зору припадає на 10 жовтня.

   Інформувати про хвороби ока та можливість їх попередження дуже важливо. Мільйони людей у світі ризикують утратити зір через недоступність елементарних медичних послуг із догляду за очима. 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть у країнах, що розвиваються. Адже завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти.

   Найвразливіші до офтальмологічних захворювань – діти шкільного віку, у яких спостерігається короткозорість або далекозорість, та особи після 40 років з глаукомою та катарактою.

   Різні порушення зору мають різні причини. На розвиток короткозорості та далекозорості найбільше впливають генетичні передумови. Катаракта та глаукома розвиваються з інших причин: через хронічні захворювання, діабет, серцево-судинні захворювання, куріння, надмірну вагу, вплив ультрафіолету, неповноцінне харчування та відсутність фізичної активності. Тому ці очні захворювання можна попередити, змінивши спосіб життя.

   Щоби зберегти очі здоровими якомога довше, лікарі радять виконувати ці прості рекомендації:

   · дотримуйтеся здорового способу життя;

   · займайтеся спортом;

   · до раціону харчування включіть зелень (особливо шпинат), капусту, рибу;

   · використовуйте сонцезахисні окуляри для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів;


   · не паліть;

   · дотримуйтеся правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів.

   Дуже важливо не перевантажувати та берегти зір під час роботи і дозвілля. Книги – невід’ємна частина нашого життя, тож бібліотекарі Гончарівки пропонують перевірити себе на шкідливі звички, пов’язані із читанням:
 
   Чи часто ви читаєте лежачі або перебуваючи в русі (в машині, громадському транспорті, тощо)?

   Чи дотримуєтеся оптимальної (30-40 см) відстані очей до сторінки?

   Чи достатньо освітлене ваше робоче місце?

   Чи виховали ви у собі звичку робити невеликі перерви, приблизно 3-5 хвилин, в процесі читання або роботи за монітором?

   І обов’язково приділяйте увагу своєму зору та регулярно проходьте медичні огляди.
 
   Бажаємо усім міцного здоров’я!

 

   Добрий день, наші любі користувачі!

   Як ви можете побачити, остання публікація у блозі датується початком 2022 року. 16 лютого. 8 днів до повномасштабної війни.

   Вторгнення РФ зламало багато планів і гарних задумок. І, нажаль, це далеко не всі наслідки. Центр обслуговування людей з інвалідністю став одним із перших відділів, які постраждали від обстрілів російської армії. Згодом удари були все потужнішими, а пошкодження більшими.

 Але життя продовжується. Неймовірно мужні бібліотекарі, які лишаються в Херсоні, створили Арт-укриття "Незламна бібліотека". Багато героїзму було докладено при спасінні й евакуації фондів. І ще багато-багато роботи велося ці два з половиною роки. Тож найменше, що ми можемо зробити, це відновити наш блог. Тим більше, що тем вже назбиралось чимало: і болісних, про які важко, але треба говорити, і позитивних, які дають надію на краще.

   З вдячністю, ваш Центр обслуговування людей з інвалідністю при Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара.

 

теги

. "Книжкова шафа" "Сердце матери" #a11y #eBookDay #gaad 140лет 3Д-друк адвокаси анонс Антон Борисов архив аудио аудиокниги аутизм без барьеров белая трость Белозёрка библиография Библиомост библиотека библиотека 2.0 библиотекари библиотеки библиотерапия Билл Гейтс Біла тростина благотворительность блоггинг блогопедия блогосфера буккроссинг буккроссинг. книгообмен веб-дизайн Великобритания видео виїзна бібліотека виставка волонтерство Волошин вспомогательные техноглогии выборы Высоцкий выставка Гаюи геолокация Германия гигиена зрения Григорий Адамов Грин Грузия ГУД дельфинотерапия Джарылгач Диана Гурцкая диджериду дизайн дозвілля без обмежень Донецк доступность е-урядування ЕВРО-2012 Европа Ерошенко ЕС ЖБ живая библиотека живопись зрение ИКТ инваколяска инвалидность Индия инклюзивное образование инклюзивный театр инновации интеграция интерактив интернет интернет-ресурсы интерфейсы для незрячих информационные технологии информация иппотерапия искусство история кампхіл Канада карта каталог сайтов Каховка кемп кино клуб "Семейная гармония" книги книгоиздание книгообмен Книжкова шафа КНУКиМ Конвенция ООН конкурс контакты конференция краеведение кризис Крым крымские татары культура Латвия лекотека Лина Костенко Литва Львів люди маломобильные читатели Марокко мастер-класс медиа медиагромотность медиация мобильная библиотека мобильные технологии мода музеи музей музыка мы в сми НАІУ наши читатели НГО незрячие неповносправність Новая Каховка новые поступления образование Одесса Олесь Гончар Ольга Скороходова онлайн-справка ООН опрос ориентирование орієнтування особый ребенок Павел пандус периодика писатели плагиат подкаст подкасты Польша право практические занятия практические занятия pcc ридер презентация програма екранного доступу проза ПЭД радио РадиоКавун реабилитация реклама рельєфно-графічні посібники Ремарк Речная звезда Ровно Рубен Гонсалес Гальего сайт СБУ семинар Сердце матери синдром Дауна синдром Ушера синтезатор речи скайп скрінрідер Славское слепоглухота слух сми Соколянский сообщества социальная реклама социальные сети спецбиблиотека спецпотребности спорт справка СРК Прометей статистика стихи сурдо сурдоперевод США тактильная книга тактильные пособия твиттер творчество телетайп ТехКемп техника техника для незрячих тифло тифлокомментирование тифлокраеведение тифлоновости Тифлочас толерантность трансляция транспорт тренинг трудоустройство туризм Туркменистан УБА Украина УТОГ УТОС учеба фандрейзинг Феодосия фестивали флористика фото футбол Харьков Хелен Келлер Херсон хрестоматия Царан цензура цитаты Черкасы Чернобыль читатели чтение Шевченко школа шрифт Брайля экскурсия юзабилити юмор Япония ярмарка accessibility Blogcamp blogday DAISY Digital Libraries e-kniga facebook FLEX Google iBooks Author IFLA iPan_Pensioner IPod JAWS Kapten Mobility LEAP libdayUA Microsoft NVDA Pain RSS Ruby web 2.0
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання